Hatalmas örömhírt jelentett be a magyar válogatott csapatkapitánya
A Ferencváros Böde-Bíró Blankának és családjának szívből gratulált és jó egészséget kívánt.
Gyurákovics Andrea hangsúlyozta: készen állnak a kerület vezetésére, az elüldözött szakemberek visszahívásával azonnal folytatni tudják a 2019-ben félbehagyott munkát. A Fidesz kerületi frakcióvezetője a tömbrehabilitációt nevezte a legfontosabb feladatnak.
Fotó: IX. kerületi Fidesz
Úgy tűnik az ellenzéki vezetésű kerületek közül Ferencvárosban alakult ki a legnagyobb politikai káosz az utóbbi időszakban.
Ez a folyamat már a 2019-es választás másnapján elindult, amikor Baranyai Krisztina, szembemenve az őt támogató pártokkal, nem azokat a polgármester-helyetteseket nevezte meg, amelyekben megegyeztek. A konfliktus pedig eszkalálódott, Baranyi többször elmondta, hogy ha nem úgy szavaznak a képviselők, ahogy ő akarja, akkor megteszi a megfelelő lépéseket. Ezt meg is tette, hiszen pártközpontokban fenyegetőzött.
A baloldali képviselők eleinte sok mindenben engedtek neki, hogy fennmaradjon az együttműködés, de eljött az a pont, amikor már tarthatatlanná vált a helyzet.
Baranyi elkezdte leszalámizni a baloldali összefogást a Kétfarkú Kutyapárttal együtt, miközben a városvezetéshez egyáltalán nem értő emberekkel vette körül magát. Szétverte a szakmai stábot, rengetegen hagyták ott a hivatalt.
Az egyik, pár napja kilépett momentumos képviselő azt írta, hogy a polgármester asszony one-man-show-ba oltott ámokfutást folytat négy és fél éve.
Eleinte árnyaltabban fogalmaztak a baloldali képviselők, de most már ki merik mondani, amit valóban gondolnak erről a négy és fél éve tartó autoriter városvezetésről.
Hova jutott a kerület az elmúlt években Baranyi vezetésével?
Ferencvárosban az egyik legfontosabb kérdés a tömbrehabilitáció. Ez a program ciklusokon átívelve működött. Baranyi Krisztináék asztalán 2019-ben egy kész programtervet hagytunk, ők azonban nem folytatták a megkezdett munkát. Arra hivatkoztak, hogy nincs pénz, pedig 9 milliárdos többlettel adtuk át az önkormányzatot. A kerületnek csaknem negyven milliárdos az ötéves bevételi főösszege, ebből egyetlen önkormányzati lakóházat sem sikerült felújítani 2019 óta. Az előző ciklusban a főösszeg 25 milliárd forint volt, két ciklus alatt ebből 22 házat újítottunk fel.
Rutinos, hozzáértő apparátus állt a rendelkezésükre a program folytatásához, akik azonban a polgármester személyes bosszúhadjáratának áldozataivá váltak. Mi képviselők az elmúlt években semmilyen módon nem kaptunk tájékoztatást, hogy mit csinál a vezetés, miközben képviselői előterjesztéseket pedig nem engedett napirendre venni. Gyakran állított minket kész helyzet elé.
Nem lehet olyan ügyet mondani, amiben a polgármester együtt tudott volna működni a képviselő-testülettel.
Pedig eredetileg a testület a legfőbb döntéshozó szerv, a polgármester pedig a végrehajtó. Az elmúlt csaknem öt évben csak olyan fejlesztéseket tudott befejezni, amelyeket még mi indítottunk el, mint például a Bakáts tér rekonstrukciója.
Az önök tapasztalatai szerint a kerületiek hogyan élték meg ezt a korszakot?
A kerületi online csoportokban eleinte egyfajta pozitív várokozást lehetett tapasztalni a polgármesterrel szemben, de ez megváltozott. Nem azt kapták a kerületiek, amit megszavaztak, amire ígéretet kaptak a választási programban. A kerület vezetőjét nem látni az utcán, csak amikor videót vesznek föl hol Karácsony Gergellyel, hol Vitézy Dáviddal.
Talán arra sem volt példa, hogy a Ferencváros polgármestere összerúgja a port a Fradi-szurkolókkal.
Ez a városvezetés egy másik hatalmas szégyene. A Fradi nem létezik Ferencváros nélkül és fordítva. Abban a teremben ülünk a testületi üléseken, ahol aláírták az FTC alapító okiratát 1899-ben. Ehhez képest a kerület polgármestere botlábúaknak, kitartottaknak nevezi a klub labdarúgóit, sportolóit. Fradi-ellenes installációt készülnek elhelyezni a kerületben, de jó példa volt erre a szivárványos pad is.
Mostanra már kiderült, hogy legalább hatan indulnak majd a polgármesteri posztért a június 9-i önkormányzati választáson. Milyen kampányra számít?
Bízom benne, hogy olyan kampányban tudunk részt venni, ahol a politikai kultúra nem süllyed egy szint alá és ebben mindenki partner lesz. Azt remélem, hogy mindenki be tudja majd mutatni a saját programját és nem a személyeskedésen lesz a hangsúly.
Nekem, mint ellenzékben lévő polgármester-jelöltnek ugyanakkor rá kell mutatnom az elkövetett hibákra, de szakmai alapon és alternatívát mutatva.
Mi összességében egy pozitív kampány fogunk folytatni, megmutatva azt, hogy egységesek vagyunk, van programunk, készen állunk a folytatásra. Az elmúlt öt évet nem lehet tovább folytatni, olyan programokat és irányokat kell mutatni, amelyek a kerületiek számára elfogadhatóak és valóban őket szolgálják.
Az ön programjának mik a legfontosabb elemei?
Itt élek a kerületben, gyalog járok vagy a tömegközlekedést használom, pontosan azért, hogy találkozzam az itteniekkel. Sokakkal beszélgettem, mert azt vallom, hogy ne mi mondjuk meg a kerületieknek, hogy mi jó nekik, hanem ők. Beszéltem fiatalokkal, idősekkel, gyermekes családokkal.
A legfontosabb a már említett tömbrehabilitáció újraindítása; azonnali megoldásokra van szükség nem pedig arra, hogy aládúcolgassuk az életveszélyes házakat.
Az itt lakóknak nincs még öt évük a valódi, hosszútávú megoldásra. Leporoljuk és frissítjük a 2019-ben fiókba tett programot. A kerület vezetése fontos és jól működő szociális támogatásokat szüntetett meg vagy vont össze, olyan feltételekkel, amelyeket az érintettek nem tudnak teljesíteni. Ezen változtatni kell, ahogy a köztisztaság kérdésében is, mert itt is csak hátrafelé léptünk az elmúlt években. Júniusban van a választás, de mi már készen állunk a kerület vezetésére, van benne tapasztalatunk, a szakembereket a városvezetés eltávolította, de mi nem szüntettük meg velük a kapcsolatot, bármikor visszaülnek az irodáikba és folytatódhat a kerület fejlesztése, ami 2019-ben megrekedt.